Kar nekaj vprašanj sem dobila o tem, kaj dati v izparilnik, da bo v hiši praznično zadišalo. Možnosti je seveda veliko, domačih in eksotičnih, a lotimo se zadeve od začetka.
Izparilniki delujejo na principu izhlapevanja tekočin. Večina nas pozna klasični način, ko pod posodico prižgemo čajno svečko. V posodico nalijemo nekaj vode in dodamo 3-4 kapljice eteričnega olja. Toplota poskrbi, da olje izhlapeva in s tem odišavi prostor. Eterična olja so zelo koncentrirani rastlinski izvlečki, zato je v izparilnikih dovolj, če dodamo le nekaj kapljic olja. Sodobna varianta izparilnikov so difuzorji, kjer običajno s pomočjo ultrazvoka razbijemo kapljice vode in eteričnih olj v mikrodelce in jih razpršimo v zrak.
Nekoliko manj znano je, da za dišavljenje prostora lahko uporabimo tudi hidrolate. Hidrolati so aromatične ‘cvetne vode’, ki jih prav tako kot eterične olja dobimo pri destilaciji zelišč. Niso tako koncentrirani kot eterična olja, zato so bolj prefinjeni in jih lažje prenesejo tudi bolj občutljivi ljudje. Za odtenek bolje se obnesejo v difuzorju, ki jih enakomerno razprši v prostor. So pa odlična nežna alternativa tudi v izparilniku. Ob pravilni izbiri so dovolj aromatični, da jim ni potrebno dodajati še eteričnih olj.
Sprašujete me, katere vonje v tem času priporočam. Od domačih eteričnih olj gotovo tista, ki so povezana z Božičem. To sta eterični olji smreke in jelke, ki zadišita po gozdu in v prostor prineseta vonj svežega prazničnega drevesca. Podoben efekt imata tudi hidrolata smreke in jelke. Moja osebna preferenca pa je še hidrolat in eterično olje lovorja. Marsikoga to preseneti, saj ga pozna le kot začimbo v kuhinji. Vendar pa njegov vonj v prostoru ustvari res plemenito vzdušje in verjemite mi – ko se ga navadiš, ne moreš več brez njega. Naj vam ti praznični vonji polepšajo praznike!