Aromaterapija
Aromaterapija je veda o uporabi eteričnih olj in drugih aromatičnih rastlinskih pripravkov za izboljšanje počutja, podporo zdravju ter ravnovesje duha in telesa.
Aromaterapija je čudovita, opojno dišeča in čutna metoda podpore zdravja in dobrega počutja. Ni veliko tako prijetnih metod, saj ne glede na izbran način uporabe aromaterapevtskih pripravkov vedno lahko ob tem zaznamo tudi ugodje lepega vonja. Prijetnejši način podpore zdravju si le težko predstavljamo…
HOLISTIČNA AROMATERAPIJA
Že Hipokrat je uporabljal holistični, torej celostni pristop k obravnavi klientov, ki se ne osredotoča samo na bolezenske simptome ene bolezni ampak celostno obravnava fizično, psihično in energetsko stanje človeka. Holističnemu aromaterapevtu pri tem pomagajo eterična olja, ki imajo izjemno sposobnost delovanja tako na fizičnem kot na duhovnem nivoju človeka. Tak pristop k obravnavi človeka zagovarjamo tudi pri nas.
DIHALA
- prehladna stanja
- bronhitis in sinusitis
- astma
- vnetja v ustni votlini
DUŠEVNOST
- blaži stres in izgorelost
- lajša depresivnost in anksioznost
- spodbuja koncentracijo
- pomaga proti nespečnosti
KOŽA
- pri regeneraciji poškodb kože
- blaži znake staranja kože
- pri negi vseh tipov kože
- proti dermatitisu, glivicam, vnetjem
ŽENSKI ORGANI
- pri problemih menopavze
- lajša PMS
- pri vnetjih in okužbah
- regulira delovanje hormonov
MIŠICE IN SKLEPI
- lajša krče v mišicah
- spodbuja prekrvavitev mišic
- za celjenje poškodb mišic
- lajša bolečine v mišicah in sklepih
ENERGIJSKO TELO
- sprošča energijske zastoje
- harmonizira energijske centre
- podpira terapevtske procese
- sprošča travme
To so le nekatere možnosti uporabe aromaterapije, v resnici pa aromaterapija zmore še veliko več!
Aromaterapevtski pripravek
Običajno je aromaterapevtski pripravek mešanica vsaj treh različnih eteričnih olj. Izkušeni aromaterapevti vemo, da se v dobro pripravljenih mešanicah moč eteričnih olj ne le sešteva ampak celo potencira!
Cilj holističnega aromaterapevta je pomoč klientu tako na fizičnem kot na duhovnem nivoju. Sestava takšne mešanice zahteva predanost delu, veliko znanja in izkušenj ter tudi kanček intuicije. Dober aromaterapevtski pripravek lahko nastaja tudi več dni in se vedno izdela za individualne potrebe.
Katere poti uporabe aromaterapevtskih pripravkov nam ponuja aromaterapija?
Marsikdo zmotno misli, da aromaterapevti pri svojem delu s klienti uporabljajo zgolj masaže. Masaže so resnično močno orodje aromaterapevta, a še zdaleč ne edino. Nabor orodij je namreč zelo pester in domišija ima tukaj precej proste roke.
Velja osnovno pravilo, da je eterična olja vedno potrebno razredčiti. Medij v katerem to redčenje opravimo, pa je lahko marsikaj – katerokoli rastlinsko olje, alkohol. mleko, med, glina, sol. Samo voda za to ni primerna, saj eterična olja niso topna v vodi.
Za pomoč pri težavah dihalnih poti so na voljo parne inhalacije, elektronski aroma-difuzorji, žepni inhalatorji, aromatične masti, odišavljen med. Pri težavah kože so zelo uporabne aromatizirane kreme in olja, obloge, kopeli, toniki. Za splošno izboljšanje počutja se priporoča uporaba dišavnih izparilnikov, aromatičnih sprejev za prostor, difuzorjev, savnanje z eteričnimi olji. Tudi parfum je lahko terapevtsko sredstvo, če je le izdelan namensko in iz naravnih eteričnih olj. Možnosti je res veliko…